Home > Achievements > Student Achievements > Academic Achievements

Academic Achievements

2015 Academic Achievement

DEPARTMENT

COMPETITION

AWARD

NAME OF STUDENTS

Aesthetics

Monsterise Competition by Singapore Polytechnic  Individual – 1st
 
 

English Language and Literature

MOE Creative Arts Programme by the Gifted Education Branch, Ministry of Education and the University Scholars Programme, National University of Singapore

Mentorship Attachment

Jeriel Chua (3E6)

YMCA Plain English Speaking Award

Honour Roll

Aloysius Yong (3E3)

Trisha Yeong (3E7)

Chong Pang’s Next Top Speaker

Finalists

Shivanii D/O Prakash Krishnan (2E3)

Ting Tsin Sean (2E7)

Mathematics

International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)/ University of New South Wales (UNSW) Mathematics Competition

6 High Distinctions and 45 Distinctions

Australian Mathematics Competition

1 High Distinction and 13 Distinctions

Inter-School Sudoku Challenge by Broadrick Secondary School

2 nd Runner-Up

Science

Singapore Junior Chemistry Olympiad 2015

Gold Award

Darren Toh Shao En (4E3)

Singapore Junior Physics Olympiad 2015

Honourable Mention Award

Swaminathan Varun (4E6)

ignITE Science Challenge 2015

Best Team Work

Nurul Farisha Bte Abdul Jaleal (3T8)

Suganthi D/O Kodiyarasan (3T8)

Reyala Beatrice Mangahas (3T8)

Mother Tongue  Tamil Essay Writing Competition by Raffles Institution Individual  - 3rd 
 
Tamil Oratorical Competition by Raffles Institution Individual – 1st   

2014 Academic Achievement


DEPARTMENT

COMPETITION

AWARD

NAME OF STUDENTS

Aesthetics Monsterise Competition by Singapore Polytechnic  Individual – 1st  
National Schools Digital Media Competition Team – Top 10   
Mother TongueTamil Debate Team  - 4th   

English Language and Literature

National Story Challenge 2014 by The Theatre Practice

Finalists

 

YMCA Plain English Speaking Award

Bronze Award

Megan Bon Qi Ying (3E7)

Mathematics

 

ICAS - University of New South Wales Mathematics 2014

High Distinction

Alfred Ho Zheng Ting (2E4)

Ching Zi Kee, Fannie (2E6)

Irfan Hadi B Mohammad Nazri (2E6)

Chen Guanzhou (2E7)

Australian Mathematics Competition 2014

High Distinction

Lim Zhi Jie (1E3)

Hwa Chong Maths Quest 2014

2 nd Place in Team Category

 

Mohammad Danish B Muhamad (3E6)  

David Ian Santoso (3E6)

Yong Fu Hsien (3E6)

Science

CB Paul Science & Mathematics Quiz 2014 by ACJC

Gold Award

Toh Guan Wei (4E7)

Bronze Award

Gan Yu Sen (4E7)

Merit Award

Ai Zhengwei   (4E7)

National Science Challenge 2014

Quarter-finalists

Darren Teo (3E3)

Lee Seo Young (3E6)

Simon John Remuel Soriano (3E6)

Rufus Yap (3E6)

2013 Academic Achievement


DEPARTMENT

COMPETITION

AWARD

NAME OF STUDENTS

Mother Tongue

Tamil Essay Writing Competition by Raffles Institution

Individual - 1 st

Kaviyarasan Sugu Maran (1E7)

Tamil Oratorical Competition by Raffles Institution

Individual – 5 th  

Krishna K Chitradevi Aarthi (3E6)

Individual – Merit

Sri Vishnu Prabhakar (2E6)

Tamil Poetry Writing Competition by Raffles Institution

Individual - Merit

Rengasamy Narendra Kumar (2E6)

Science

6 th Singapore Junior Physics Olympiad

 

Bronze

Wira Wahyudi Sinuraya (4E7)

Honourable Mention

Toh Guan Wei (3E7)

Humanities

National Climate Change Competition 2013 – Secondary Schools and Junior Colleges Category

Team – 2 nd

Team Save:

Elspeth Ong (3E3)

Salifian Bin Sulaiman (3E3)

Muthu Aravinth (3E3)

Virnis Ng Jing Yu (3E3)

Team - Merit

Team YTSS 3E4:

Neo Guat   Kwan (3E4)

Zhang Wei Hao (3E4)

Zenon Sim Shuan Chen (3E4)

Joshua Tan Jit Ann (3E4)


2012 Academic Achievement


DEPARTMENT

COMPETITION

AWARD

NAME OF STUDENTS

English Language and Literature

11 th Inter-School National Scrabble Championship

Bowl Category - Champions

Jeffery Koh Wei Hang (4E6)

Victor Yeo (4E6)

Calvin Yee (4E6)

Hazel Lim (4E6)

Felicia Lim (4E6)

Serena Sim (4E6)

Annabel Lim (4E4)

Super Zone Schools Scrabble Competition 2012

‘B’ Division North Zone – 2 nd Runner-up

Joyce Toh Jia Yue (4E6)

Darren Teo Jin Song (4E6)

Lye Ji Kang (4E6)

UNSW English International Competitions and Assessments

1 High Distinction

18 Distinctions

 

Science

Electrifying Connection Competition

 

Merit Award

Wong Meng Hui (4E5)

Hah Jia Wen (4E5)

Roy Tan Jia Ling (4E5)

Alvin Tan Jiong Yang (4E5)

Poh Boo Kiat (4E5)

34 th C. B. Paul Science Quiz 2012

Bronze

Darren Teo Jin Song (4E6)

Arcillas Brian Joshua Pelaez (4E6)

Sherina Toh Shi Pei (4E6)

Mak Ying Yuan (4E6)

Humanities

Amazing Greenviron Challenge 2012

2 nd Placing

Puan Wei Boon (3E4)

Sebastian Sim (3E4)

 

3 rd Placing

Teo Jia Wei (3E5)

Wong Qiwan (3E5)

Jacky Xu Jia Sheng (3E5)

Pang Yingxuan (3E5)

Tan Pei Ying (3E5)

Tan Guan Maik, Mike (3E7)

Mathematics

Singapore Mathematical Olympiads Competition (Junior)

Bronze Award

Neo Yu Qing, Daphne (2E4)

Honourable Mention

Soh Xin Wei (2E3)

Tan Ji Yang (2E3)

Toh Si Hui (2E3)