Academic Achievements
Academic Achievements
2013 Academic Achievement
DEPARTMENT | COMPETITION | AWARD | NAME OF STUDENTS |
---|---|---|---|
Mother Tongue | Tamil Essay Writing Competition by Raffles Institution | Individual - 1 st | Kaviyarasan Sugu Maran (1E7) |
Tamil Oratorical Competition by Raffles Institution | Individual – 5 th | Krishna K Chitradevi Aarthi (3E6) | |
Individual – Merit | Sri Vishnu Prabhakar (2E6) | ||
Tamil Poetry Writing Competition by Raffles Institution | Individual - Merit | Rengasamy Narendra Kumar (2E6) | |
Science | 6 th Singapore Junior Physics Olympiad | Bronze | Wira Wahyudi Sinuraya (4E7) |
Honourable Mention | Toh Guan Wei (3E7) | ||
Humanities | National Climate Change Competition 2013 – Secondary Schools and Junior Colleges Category | Team – 2 nd | Team Save: Elspeth Ong (3E3) Salifian Bin Sulaiman (3E3) Muthu Aravinth (3E3) Virnis Ng Jing Yu (3E3) |
Team - Merit | Team YTSS 3E4: Neo Guat Kwan (3E4) Zhang Wei Hao (3E4) Zenon Sim Shuan Chen (3E4) Joshua Tan Jit Ann (3E4) |
2012 Academic Achievement
DEPARTMENT | COMPETITION | AWARD | NAME OF STUDENTS |
---|---|---|---|
English Language and Literature | 11 th Inter-School National Scrabble Championship | Bowl Category - Champions | Jeffery Koh Wei Hang (4E6) Victor Yeo (4E6) Calvin Yee (4E6) Hazel Lim (4E6) Felicia Lim (4E6) Serena Sim (4E6) Annabel Lim (4E4) |
Super Zone Schools Scrabble Competition 2012 | ‘B’ Division North Zone – 2 nd Runner-up | Joyce Toh Jia Yue (4E6) Darren Teo Jin Song (4E6) Lye Ji Kang (4E6) | |
1 High Distinction 18 Distinctions | |||
Science | Electrifying Connection Competition | Merit Award | Wong Meng Hui (4E5) Hah Jia Wen (4E5) Roy Tan Jia Ling (4E5) Alvin Tan Jiong Yang (4E5) Poh Boo Kiat (4E5) |
34 th C. B. Paul Science Quiz 2012 | Bronze | Darren Teo Jin Song (4E6) Arcillas Brian Joshua Pelaez (4E6) Sherina Toh Shi Pei (4E6) Mak Ying Yuan (4E6) | |
Humanities | 2 nd Placing | Puan Wei Boon (3E4) Sebastian Sim (3E4) | |
3 rd Placing | Teo Jia Wei (3E5) Wong Qiwan (3E5) Jacky Xu Jia Sheng (3E5) Pang Yingxuan (3E5) Tan Pei Ying (3E5) Tan Guan Maik, Mike (3E7) | ||
Mathematics | Singapore Mathematical Olympiads Competition (Junior) | Bronze Award | Neo Yu Qing, Daphne (2E4) |
Honourable Mention | Soh Xin Wei (2E3) Tan Ji Yang (2E3) Toh Si Hui (2E3) |
2014 Academic Achievement
DEPARTMENT | COMPETITION | AWARD | NAME OF STUDENTS |
---|---|---|---|
Aesthetics | Monsterise Competition by Singapore Polytechnic | Individual – 1st | |
National Schools Digital Media Competition | Team – Top 10 | ||
Mother Tongue | Team - 4th | ||
English Language and Literature | National Story Challenge 2014 by The Theatre Practice | Finalists | |
YMCA Plain English Speaking Award | Bronze Award | Megan Bon Qi Ying (3E7) | |
Mathematics | High Distinction | Alfred Ho Zheng Ting (2E4) Ching Zi Kee, Fannie (2E6) Irfan Hadi B Mohammad Nazri (2E6) Chen Guanzhou (2E7) | |
Australian Mathematics Competition 2014 | High Distinction | Lim Zhi Jie (1E3) | |
Hwa Chong Maths Quest 2014 | 2 nd Place in Team Category | Mohammad Danish B Muhamad (3E6) David Ian Santoso (3E6) Yong Fu Hsien (3E6) | |
Science | CB Paul Science & Mathematics Quiz 2014 by ACJC | Gold Award | Toh Guan Wei (4E7) |
Bronze Award | Gan Yu Sen (4E7) | ||
Merit Award | Ai Zhengwei (4E7) | ||
National Science Challenge 2014 | Quarter-finalists | Darren Teo (3E3) Lee Seo Young (3E6) Simon John Remuel Soriano (3E6) Rufus Yap (3E6) |
2015 Academic Achievement
DEPARTMENT | COMPETITION | AWARD | NAME OF STUDENTS |
---|---|---|---|
Aesthetics | Monsterise Competition by Singapore Polytechnic | Individual – 1st | |
English Language and Literature | MOE Creative Arts Programme by the Gifted Education Branch, Ministry of Education and the University Scholars Programme, National University of Singapore | Mentorship Attachment | Jeriel Chua (3E6) |
Honour Roll | Aloysius Yong (3E3) Trisha Yeong (3E7) | ||
Chong Pang’s Next Top Speaker | Finalists | Shivanii D/O Prakash Krishnan (2E3) Ting Tsin Sean (2E7) | |
Mathematics | International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)/ University of New South Wales (UNSW) Mathematics Competition | 6 High Distinctions and 45 Distinctions | |
1 High Distinction and 13 Distinctions | |||
Inter-School Sudoku Challenge by Broadrick Secondary School | 2 nd Runner-Up | ||
Science | Singapore Junior Chemistry Olympiad 2015 | Gold Award | Darren Toh Shao En (4E3) |
Singapore Junior Physics Olympiad 2015 | Honourable Mention Award | Swaminathan Varun (4E6) | |
Best Team Work | Nurul Farisha Bte Abdul Jaleal (3T8) Suganthi D/O Kodiyarasan (3T8) Reyala Beatrice Mangahas (3T8) | ||
Mother Tongue | Individual - 3rd | ||
Tamil Oratorical Competition by Raffles Institution | Individual – 1st |